Carlsen’in rakibi Nepomniachtchi oluyor.

Carlsen’in rakibi Nepomniachtchi oluyor.

Kasım ayında Dubai’de gerçekleşecek 14 maçlık Dünya Satranç Şampiyonası’nda Magnus Carlsen ile karşılaşacak isim belli oldu. Ian, turnuvanın sonunda verdiği röportajda bu başarıyı “kariyerimde ve belki de hayatımda büyük bir dönüm noktası” olarak nitelendirdi.

Moskova’nın 379 kilometre (235 mil) güneybatısındaki Bryansk şehrinde doğan Rus büyükusta, Carlsen’i tahtından indirmeye çalışacak dördüncü isim. 2014’te Adaylar turnuvasını kazanan GM Vishy Anand, bir yıl öncesinde Carlsen’e kaybettiği unvanı geri alamamıştı. 2016’da GM Sergey Karjakin, Carlsen ile şampiyonluk maçında skoru eşitlemiş ancak eşitlik bozmada kaybetmişti ve iki yıl sonra Caruana da aynı kaderi paylaşmıştı. Carlsen için Nepomniachtchi kendi kuşağından karşılaştığı 3’üncü rakip olacak.

2002 yılında, Nepomniachtchi’nin Carlsen’i eşitlik bozmalarında geride bırakarak U12 Dünya Gençler Şampiyonasını kazanmıştır. Nepomniachtchi ve Carlsen’in aralarındaki maçlarda Nepomniachtchi’nin skor olarak önde olması göze çarpan bir detay. 

Kasım ayında heyecanla takip edeceğimiz Dünya Şampiyonluğu maçlarının bizleri beklediği kesin.