Satranç zekayı geliştirir mi? Faydaları nelerdir?

Satrancın faydalarını Satranç Nedir ve Faydaları Nelerdir? başlıklı içerğimizden öğrenebilirsiniz.

Satranca başlama yaşı kaç olmalıdır?

Bize göre 5 yaşını doldurmuş çocuklar satranç eğitimi alabilir. Çocukların satranç eğitimine erken başlaması satrançtan soğumaya sebep olabileceği için özelikle yaş konusunda çok hassas davranıyoruz.

Satranç eğitimi için özel ders mi yoksa kurs mu daha sağlıklı olur?

Çocukların küçük yaşlarda kurs eğitimi alması çok önemli. Büyüdükçe ve profesyonel seviyede özel ders desteği ile daha hızlı yol alınabilir. Satranç bireysel bir spor olduğu için sürekli özel ders alan çocuklarda bir süre sonra sıkılmalar ve satrançtan kopmalar görülürken grup derslerinde daha uzun soluklu bir eğitim sürdürülebiliniyor.

Online eğitim mi yoksa yüz yüze eğitim mi daha verimli?

Özelikle pandemi sonrasında online derslere ilgi oldukça arttı. Açıkçası büyük yaş gruplarında ve profesyonel sporcularda çok bir fark göremiyoruz. Ancak küçük yaş gruplarında ve ekran karşısında konsantre olamayan çocuklarda taşlara dokunarak ve sınıfta bir öğretmen tarafından anlatılan derslerden daha fazla verim alıyoruz.

Sınıflarınız kaç kişilik?

Eğitim kalitesinin düşmemesi adına yüz yüze ve online derslerimiz 6-8 kişiliktir.

Öğrencinin satranç öğrenmesi için kaç ders almak yeterli olur?

Bu tamamen sizin neyi hedeflediğiniz ile alakalı bir soru. Satranç koca bir okyanus. Sadece taşların hareketlerini öğrenmek ve bir oyunu başlayıp bitirmek istiyorsanız 4 ders yeterli olacaktır. Profesyonel seviyede sporcu olmak için ders almak isterseniz bir ömür yetmeyebilir.

Öğrencileri nasıl sınıflandırıyorsunuz?

Satranç İstanbul’a gelen her öğrenci ile ayrı ayrı seviye tespit yapılır. Öğrenciler kendi yaş ve kendi güç gruplarında derse başlarlar. Aynı grupta yer alan öğrencilerimiz arasında en fazla 1 yaş farkı olmasına dikkat edilir ve böylece verimlilik arttırılır. Olası bir yanlış tespit yapılması durumunda ise ilk ders sonrası öğretmen tarafından durum tespit edilir ve bir sonraki derste öğrencimizin doğru gruba girişi sağlanır.

Ücretsiz deneme dersi yapıyor musunuz?

Deneme derslerimizi şu şekilde yapıyoruz. Öğrencimizin seviye tespiti yapıldıktan sonra uygun yaş ve güç seviyesindeki grupta derse alıyoruz. Ders sonrasında karşılıklı olarak devam kararı alırsak o dersin ücreti ile birlikte ayın geri kalanının ücretini ödeyerek devam ediyorsunuz. Herhangi bir şekilde sizden ya da bizden kaynaklı bir memnuniyetsizlik olursa herhangi bir ücret ödemeden ayrılıyorsunuz.

Bir ders kaçırdığımızda telafisi nasıl oluyor?

Bizden kaynaklı yapılamayan tüm derslerin telafisi yapılır. Sizden kaynaklı bir ders kaçırıldığı zaman sizden doktor raporu ya da reçete istiyoruz. Eğer bunları beyan ederseniz telafi dersi veya ücret iadesi alabilirsiniz. Bunun haricindeki tüm ders kaçırmalarınızda o dersin telafi durumu olmaz.

Not: Kar yağışı, resmi tatiller, okulunuzda gösteri olması vb. durumlarda ders yapılırsa ve siz gelmezseniz ders telafi yapılmayacaktır.

Lisans çıkarıyor musunuz? Turnuvalarda bize destek oluyor musunuz?

Lisans çıkarmak 16 yaş altı sporcular için ücretsizdir. Aşağıdaki linke tıklayıp istenen iki evrağı doldurup sisteme yüklerseniz 2 gün içinde lisansınız çıkacaktır. TSF – Lisans Bilgi Sistemi

Federasyon tarafından düzenlenen turnuvalara katılım ve destek noktasında ise İstanbul’un her yerinden öğrencimiz olduğu için velilerimiz kendi uygun hafta sonlarında evlerine yakın turnuvaları aşağıdaki etkinlik takviminden bakarak seçtikleri turnuvalara katılıyorlar. Bizim herhangi bir yönlendirmemiz olmuyor. Biz uygun olduğumuz her fırsatta turnuva alanlarına giderek öğrencilerimize destek oluyoruz.

İstanbul şampiyonası ve Türkiye şampiyonası gibi büyük organizasyonlarda ise öğrencilerimiz ile ilk günden son güne kadar beraber olup tüm konularda destek vermekteyiz.
TSF – Etkinlik Takvimi

Lig takımınız var mı? Çocuklar ligde oynuyorlar mı?

Evet Satranç İstanbul bir kulüptür. Hem çocuklar liginde hem büyükler liginde oynayan takımları vardır. Ancak bu takımlarda oynamak antrenörlerimizin onayına bağlıdır.

Çocuklarımız merkeze gelip satranç oynayabilirler?

Tabii ki evet. Kadıköy’deki merkezimiz çarşamba hariç haftanın 6 günü tüm İstanbullu satranç severlere açık ücretsiz bir satranç oynama alanıdır. Ayrıca eğitim programımız dahilinde cuma günleri çocuklar için pratik günleri düzenliyoruz. Müsait olan tüm öğrencilerimiz merkezimize gelerek satranç oynuyorlar.