Ian Nepomniachtchi Kimdir?

Ian Nepomniachtchi Kimdir?

Magnus Carlsen ve Sergey Karjakin ile aynı yılda doğan Nepomniachtchi, başlangıçta rakiplerine karşı üstünlük sağladı, Avrupa 10 Yaş Altı ve 12 Yaş Altı Şampiyonasını (iki kez) kazandı ve 2002 Dünya 12 Yaş Altı Şampiyonasını Magnus Carlsen’in önünde bitirdi.

Daha sonra odağını kaybettiğini ve meslektaşlarının öne geçmesine izin verdiğini itiraf etti. Bununla birlikte, yeteneği asla kaybolmadı. 2008’de Aeroflot Açık’ı kazandı ve kariyerinin ilk süperturnuvasına katılmaya hak kazandı.

Doğum: 14 Tem 1990 (31) Bryansk, Rusya
FIDE Ünvanı: Grandmaster
Federasyon: Rusya
En Yüksek Rating: 2792 (Eylül 2021)
Rating: 2792 (Eylül 2021)
Sıralaması: 5 (Eylül 2021)

Şaşırtıcı bir şekilde, Nepo sonunda kariyerinde ilk kez 2019’da İlk 10’a girdi. FIDE Grand Prix’sini ikinci bitirdi ve ilk kez Adaylar Turnuvasına katılmaya hak kazandı ve Rusya’nın Yekaterinburg kentinde düzenlenen o etkinlikte mükemmel bir başlangıç yaptı. Anish Giri, Wang Hao ve Ding Liren’i yendi. Turnuvanın ikinci yarısının bir yıldan fazla ertelenmesine rağmen yeniden başladığında Ian hazırdı. Bu turnuvada aldığı zafer, Kasım 2021’de Dubai’de Magnus Carlsen’e karşı Dünya Şampiyonası maçı oynayacak olanın Ian Nepomniachtchi olduğu anlamına geliyordu.

Rus destekçilerinden sağlanan neredeyse sınırsız kaynaklarla, Ian muhtemelen çok iyi hazırlanmış olacak ve eğer odağını koruyabilirse Magnus’a sıkıntı yaşatabilecek bir aday.

Satranç İstanbul