FIDE Dünya Kupası Şampiyonu Duda

FIDE Dünya Kupası Şampiyonu Duda

Soçi’de devam eden FIDE Dünya Kupası sona erdi. Yarı finalde hDünya Şampiyonu Carlsen’i elemeyi başaran Polonyalı Jan-Krzysztof Duda, final maçında da Karjakin’i 1.5-0.5 skor ile geçerek 2021 Dünya Kupası’nı kazanan taraf olmayı başardı.

Şu anki Dünya Şampiyonu ve eski bir Dünya Kupası şampiyonu da dahil olmak üzere dünya sıralamasının en üstündeki rakiplerine karşı 18 maçta da yenilmedi ve 18 puanlık bir reyting artışıyla Polonyalı 23 yaşındaki Jan-Krzysztof Duda 2021 Dünya Kupası’nı kazanarak tarih yazdı.

“Dünya Kupası’nı kazandığı için Duda’ya büyük tebrikler. Rakiplerin çizgisi göz önüne alındığında, son dört rauntta yendi, büyük bir başarı. Yani, bu çok hak edilmiş bir sonuç.” Dünya Şampiyonu Magnus Carlsen’in rakibinin muhteşem performansı hakkında söyledikleriydi.

Duda, Carlsen ile yaptığı Dünya Şampiyonluğu maçına savunması ile damga vuran Karjakin’i 30 hamlede mağlup etmeyi başardı ve FIDE Dünya Kupası’nın galibi oldu. Fedoseev ile üçüncülük maçına çıkan Carlsen ise rakibini 2 maçta da mağlup ederek 3. oldu. Böylelikle Duda ile Karjakin 2022 Adaylar Turnuvası’nda oynamaya hak kazandılar.