Evgeny Sveshnikov, 1950-2021

Evgeny Sveshnikov, 1950-2021

Rus-Letonyalı büyükusta, eski dünya şampiyonu, yazar ve eğitmen GM Evgeny Sveshnikov 71 yaşında vefat etti. Evgeny Ellinovich Sveshnikov, 11 Şubat 1950’de Chelyabinsk’te, Sovyetler Birliği’nde doğdu.

Yetenekli olduğu belliydi, erken dönemde ünlü Sovyet eğitmeni Igor Bondarevsky ile çalışmıştı. Ana antrenörü ise bir usta adayı olan Leonid Gratvol’du.

Sveshnikov, 1973 ve 1976’da All-Union Genç Ustalar Turnuvalarını ve ayrıca 1975’te All-Union Turnuvasını kazandı. 1983 Moskova Şampiyonasında GM Sergey Makarychev ile birinciliği paylaştı.

Kariyeri boyunca Sveshnikov; GM Judit Polgar, GM Viktor Korchnoi, GM Nigel Short ve GM Mark Taimanov dahil olmak üzere birçok güçlü büyükustayı yendi ve (geleceğin) dünya şampiyonları Viswanathan Anand, Garry Kasparov, Anatoly Karpov, Vasily Smyslov ve berabere kaldı.

Sveshnikov öncelikle açılış teorisine yaptığı katkılarla hatırlanacak – özellikle 1.e4 c5 2.Af3 Ac6 3.d4 cxd4 4.Axd4 Af6 5.Ac3 e5- Katkılarından önce bu varyant, Lasker-Pelikan varyantı olarak biliniyordu. Sveshnikov 1988’de kendi monografisini yayınladığında, mütevazı bir şekilde Sicilya-Pelikan olarak adlandırıldı.

Sveshnikov, salgın sırasında yanında sağlık sorunları nedeniyle aşı olamayacağını belirten bir belge taşıyordu. Maske takmayı sevmiyordu ve oğlunun pozitif test edilipbir süre hastaneye kaldırılmasına rağmen Covid-19’un çok tehlikeli olmadığını düşünüyordu. Sveshnikov’a yakın bir Rus gazeteciye göre, o da virüse yakalandı ve kısa bir süre hastaneye kaldırıldı. Taburcu edildi ama komplikasyonlardan nedeniyle öldü.

Satranç İstanbul