Carlsen – Nepomniachtchi Dünya Şampiyonluğu Unvan Maçı Başladı

Carlsen – Nepomniachtchi Dünya Şampiyonluğu Unvan Maçı Başladı

Satranç severlerin büyük heyecanla beklediği Carlsen-Nepo Dünya Şampiyonluğu Unvan Maçı Dubai’de başladı. 2013’te Anand’ı yenerek şampiyon olan Norveçli Magnus Carlsen sırasıyla Anand, Karyakin ve Caruana karşısında unvanını koruduktan sonra bu kez yaş grupları şampiyonalarından beri rakibi olan Rus Ian Nepomniachtchi karşısında mücadele edecek.

Unvan maçı önceki yılların aksine bu sefer 12 oyun değil 14 oyun üzerinden oynanacak. Ayrıca hamle başı 30 saniye ekleme ancak 61.hamleden itibaren geçerli olacak; böylece oyuncular zeitnotta eski unvan maçlarında olduğu gibi daha fazla baskı hissedecek. İlk 40 hamle için 120 dakika düşünme süresine sahip olacak oyuncuların saatine 40.hamleden sonra 60 dakika ve 60. hamleden sonra 15 dakika eklenecek. 40. hamleye kadar beraberlik teklifinin yasak olduğu maç eşitlik halinde eşitlik bozma mini-maçlarıyla belirlenecek. Önce dört partilik bir hızlı satranç maçı (25 dk + 10 sn) ve ardından toplamda en fazla beş adet olmak üzere iki partilik yıldırım maçları (5 dk+3 sn) oynanacak. Bu biri hızlı satranç olmak üzere altı mini-maçın ardından hala eşitlik bozulmamışsa şampiyon siyahın 5 beyazın 4 dakikaya sahip olduğu ve beraberliğin de siyaha kazanç sayıldığı armageddon (altın puan) partisiyle belirlenecek.

Maçı ilginç kılan bir unsur Nepo’nun ağır partilerde Carlsen’e pozitif skoru olan yegâne elit satranççı olması. Rus satranççının dünya satrancının son on yıldaki mutlak hâkimi diyebileceğimiz Carlsen karşısındaki pozitif skoru (+4 -1, =8) “Nepo”nun maça Karyakin ve Caruana’nın aksine çok daha pozitif bir zihinsel yapı ve özgüvenle çıkabileceğini gösteriyor.

Ian Nepomniachtchi, ilk maçta Magnus Carlsen’e karşı beyaz taşlara sahip olacak. İlk basın toplantısında Nepo’ya neden kazanacağı sorulduğunda, “Normalde bence en iyi oyuncu kazanır!” diye yanıtlarken Magnus “tahmin” verdi, “Önümüzdeki üç hafta boyunca en çok puanı alan kişi kazanan olacak. Ve umarım o ben olacağım”. İlk basın toplantısında tedbirli konuşmalar yapıldı, ancak gerçek mücadeleyi önümüzdeki günler göreceğiz.

Maçı hemen hemen tüm online satranç platformlarından takip etmek mümkün. FIDE’nin resmi Youtube kanalında iki defa Carlsen ile de unvan maçı oynamış eski şampiyon Vishwanathan Anand ve kadın satrancının en önemli isimlerinden Anna Muziçuk oyunları canlı olarak yorumlayacak. Chess24’te sadece kadın satrancının değil dünya satrancının efsane ismi Judit Polgar ve günümüzün en önemli satranççılarından -sosyal medya kullanımı ve hazırcevap oluşuyla da dikkat çeken- Anish Giri’yi, Chess.com kanalında ise IM Rensch ve GM Hess’in moderatörlüğünde bir önceki aday Fabiano Caruana ve kadın satrancının tartışmasız bir numarası Hou Yifan’ı izleyebilirsiniz.