Carlsen-Nepo 6: Magnus Carlsen En Uzun Dünya Şampiyonası Maçını Kazandı

Carlsen-Nepo 6: Magnus Carlsen En Uzun Dünya Şampiyonası Maçını Kazandı

Magnus Carlsen, yaklaşık 8 saat ve 136 hamlenin ardından Ian Nepomniachtchi’ye karşı Dünya Satranç Şampiyonası tarihindeki en uzun oyunu kazandı. Magnus küçük bir avantaja sahipti ve oyunu kasten uzatırken sabrına güvendi. Sonunda yorgun ama mutlu bir kazanan oldu.

Carlsen, klasik bir dünya şampiyonası maçını kazanmak için beş yıl dokuz gün beklemek zorunda kaldı. Bu maçı kazanması ise iki gününü aldı. Altıncı oyun için, oyuncular tahtada 7 saat 47 dakika harcadılar ve Dubai’de gece yarısını 17 dakika geçe bitirdiler. Oyun cuma günü başladı ve cumartesi günü sona erdi – 1990’ların ortalarında ertelemelerin -ajurne- kaldırılmasından bu yana gerçekleşmeyen bir şey.

Hamleler açısından oyun, dünya şampiyonası tarihindeki en uzun oyun rekorunu kırdı. Bugünden önce rekor, Korchnoi-Karpov, Baguio City 1978 beşinci maçında oynanan 124 hamleydi ancak 136 hamle ile şimdi yeni bir en uzun oyunumuz var.

Nepomniachtchi, oyun ortası sorulduğunda fil çiftini beğendiğini söyledi ve şu yorumu yaptı: “Temelde, açılıştan sonra beraberlikten daha fazlası için oynamam gerektiğini düşündüm.”

Carlsen, “Açıkçası bu sonucu aldığım için çok mutluyum” dedi. “Hiçbir zaman kolay olmadı ve açıkçası olmamalıydı ve orada da sadece bir maraton olduğu [Sergey] Karjakin’e karşı kazandığım oyunla aynı duygulara sahiptim. bu çok büyüktü!”

Her zaman oldukça formda olduğu bilinen Norveçli GM, bunun yorucu bir iş olduğunu kabul etti: “Bir noktada, kritik an geldiğinde ikimizin de olabildiğince yorgun olması için oyunu mümkün olduğunca uzun tutmam gerektiğini düşündüm. İyi bir strateji olduğunu görmüş oldum.”

Nepomniachtchi: “Magnus’un oyunda eline geçen çok az şansı değerlendirmeyi başardığını söyleyebilirim, bu yüzden bu onun için çok hoş ama genel olarak bu vezirin at, kale ve iki piyona karşı berabere olması gerektiğine inanıyorum. Siyah olarak doğru kurulumu bilmiyorsanız ve vezirinizi biraz yanlış yerleştirirseniz, zaten zor hale gelir.”

Bu kadar uzun bir oyunu kazanmanın ekstra zevk verip vermediği sorulduğunda Carlsen, “Evet!” diye yanıtladı.

Nepomniachtchi, nasıl geri dönmeyi planladığı hakkında: “Umarım, tarzda.” dedi.