Carlsen-Nepo 5. Beraberlik İle Tansiyon Yükseliyor

Carlsen-Nepo 5. Beraberlik İle Tansiyon Yükseliyor

Magnus Carlsen, oyunun sonlarında kendisini Ian Nepomniachtchi’ye karşı savunurken bulması hakkında “Umduğumdan biraz daha üzücüydü.” dedi. Ancak Dünya Satranç Şampiyonası’nın 5. maçında Nepo hiçbir zaman tam bir galibiyet almaya yaklaşmadı ve beraberlikle sona erdi. Açılış başka bir 8.a4 Anti-Marshall’dı ve Magnus’un ilk yeni hamleyi yaptığı maçta kazanma şansını kaçıran Ian oldu. 2. dinlenme gününe girerken skor 2.5 : 2.5. Magnus 3. dinlenme günden önce iki beyazı olduğu gerçeğinden dolayı teselli buluyor.

maçta, Ian Nepomniachtchi 3. kez beyaz taşlarla oynadı ve ‘bozuk değilse tamir etme’ politikasına bağlı kaldı. Açılışta 1.e4 oynayarak 1. ve 3. maçlardaki gibi Anti-Marshall ile karşılaştığındaki sağlam, rahat pozisyonlara ulaşmak istedi. Bu yüzden aynı plana devam etti. 3. maçta olduğu gibi 8.a4 oynadı ve Magnus, 8…Kb8 ile bu maçta farklı hamle yapan ilk oyuncu oldu.

Ian bir avantajı varken daha fazla zorlamadığı için pişmandı. Dünya Şampiyonu oyunu şöyle anlattı: “Açıkçası, Ka2’yi ve Ka1’i saymazsan sonunda tek bir aktif hamle bile yapmadığım bir oyundan heyecan duymuyorum, bu yüzden bu ideal değil, size pek çok oyun kazandırmıyor ama sonuç açıkçası iyi. Yine de aldırmadım, iyi bir maçtı. Bu pozisyonları savunmaktan zaman zaman zevk alıyorum.”